Telegram Group Search
На саміті G7 13-15 червня 2024 року країни-учасниці погодились надати Україні кредит у розмірі $50 млрд, який погашатиметься із заморожених російських активів.

Обговорення щодо можливості передання Україні російських активів тривають давно, проте така ідея не знаходила відгуку серед країн, що володіють такими активами. Тож пропонуємо розібратися, які побоювання у цьому питанні існували, чому ухвалено саме таке рішення та які його ризики.
❗️Російські пропагандисти заявляють, що українці нібито постачають західну зброю на чорний ринок Європи. Публікації з такими наративами інколи виходять і в західних медіа. Підживлюють ці чутки корупційні скандали довкола військових закупівель в Україні.

Це фейк, доводить Глобальна ініціатива із протидії транснаціональній організованій злочинності, незалежна організація зі Швейцарії. За даними її дослідження за 2023 та початок 2024 року, Україна ретельно обмежує потік нелегальної зброї.

Жодного підтвердженого випадку організованої торгівлі західною зброєю з України в країнах ЄС не виявили, йдеться у звіті організації.

Як зазначають дослідники, уряд України запровадив суворі механізми контролю, і контрабанда зброї є вкрай обмеженою – на рівні «незначної кількості» радянської чи російської зброї.

Також у звіті наводять дані начальника Департаменту карного розшуку Національної поліції України Вадима Дзюбинського: кількість втраченої та вкраденої в Україні зброї становить 593 тисячі одиниць. Вона є на обліку, і європейські партнери про неї поінформовані. Загальна кількість втраченої та викраденої зброї до вторгнення в Україні становила майже 400 тисяч. Причому зараз частка вкраденої зброї з початку вторгнення — лише 2,6%, натомість у 1991–2023 роках вона складала 19%.

Нелегальна торгівля зброєю ведеться всередині країни. Проте не в усіх випадках вона потрапляє до рук кримінальних угруповань. У звіті розповідають про приклади, як трофейна зброя, знайдена на полі бою, може потрапляти до ветеранів війни або цивільних, які купують її для самозахисту. У більшості випадків ідеться про окремі одиниці або невеликі групи зброї, вибухівки чи боєприпасів.

«Важливо, що немає підтверджень, що ця викрадена зброя – західного виробництва», – підкреслюють у моніторингу. Серед викраденої переважає російська та радянська зброя. Також у моніторингу наводять висновок Міноборони США, що не вдалося знайти доказів зловживання зброєю, переданою Україні.

Щоб дослідити питання контрабанди, фахівці організації започаткували програму для відстеження потоків зброї з України до Європи. Діятиме цей моніторинг і надалі, фокусуючись на Європі й на сусідніх з Україною регіонах.

Дані про трафік зброї дослідники отримали шляхом аналізу ринку зброї, опитування джерел в кримінальному світі, правоохоронців кількох країн, українських військових, вивчення публікацій з відкритих джерел та заяв лідерів думок.

@voxcheck
«Миролюбний договір і воєнний союз», а також інші парадокси російської пропаганди

Візит путіна до Пхеньяна – другий в історії й тривав два дні. З цієї нагоди російські медіа і телеграм-канали завели пісню про вічну дружбу й загрозу для Заходу.

Утім, до 2022 року такими «дружніми» відносини двох країн не були. У 2000-2010-х роках росія, серед інших країн, засуджувала ракетні випробування КНДР та підтримували проти неї санкції. У 2023 кремль публічно заявив про плани скасування санкцій щодо Північної Кореї. Адже після повномасштабного вторгнення рф опинилася в ізоляції від більшості міжнародної спільноти. Тепер путін клянеться Кім Чен Ину в щирій дружбі, а рф блокує роботу ООН у питанні санкцій проти КНДР.

У висвітленні цієї події російські пропагандисти звертаються до наративів про «мир» і «дружбу».

Пропагандисти підкреслювали радість КНДР від зустрічі з путіним. Мовляв, центр Пхеньяна прикрасили російською символікою, банерами з путіним, а на концертах лунали російські пісні.

Та все ж у країні немає головнішої людини, ніж «товариш Кім Чен Ин». Російські канали поширили відео, як чиновник вигнав з кабінету російських міністрів, які зайшли раніше лідера КНДР: «Спочатку увійде наш керівник».

Росіяни оголосили, що договір між москвою та Пхеньяном «має миролюбний і оборонний характер». Водночас почали залякувати увесь світ: мовляв, воєнний союз країн «викликає особливий жах у міжнародної спільноти», а «путін і Кім сформували ядерний блок проти Заходу».

Фейкороби кажуть, що росія та КНДР не порушують міжнародне право. І це при тому, що обидві країни регулярно погрожують ядерною зброєю, а КНДР відверто підтримує російську агресію. Пропагандисти пішли далі й припустили, що КНДР допоможе рф «у разі нападу НАТО»

Насправді головний інтерес росії у співпраці з КНДР – постачання зброї радянського зразка. У Північній Кореї збереглися боєприпаси та запчастини, придатні для воєнної техніки рф. Після вересневої зустрічі путіна і Кім Чен Ина у москві вже зросло постачання зброї до росії.

Попри брак ресурсів для ведення війни, росія продовжує погрожувати світу ядерною зброєю і виправдовувати воєнні злочини проти України. І шукає союзників серед таких самих злочинців. У планах КНДР — отримати від рф технології для атомних підводних човнів, військових супутників та ракет. І, звісно, отримати нового союзника з ядерним арсеналом та правом вето в Радбезі ООН, де можна блокувати санкції проти КНДР.

@voxcheck
🔴Чи справді за незалежність України воювали Швеція, Кримське ханство й Османська імперія?
🔴Як сталося, що Донецьк і Луганськ заснували британці, а одними з найбільших інвесторів цього краю були бельгійці?
🔴Для чого росіяни придумали «Новоросію»?

На ці та інші питання відповідає проєкт «Справжня історія», прем'єра якого відбулася на телеканалі «1+1» та на ютуб-каналі «Реальна історія». У ньому ведучий Акім Галімов розвінчує фейки та міфи, звертаючись до історичних фактів.

Трилогію про історію Донбасу, Півдня і Криму випустила «1+1 Media».

Документи та артефакти для фільмів Акім Галімов збирав в архівах по всьому світу. Ці матеріали викривають фальсифікації росії. Ними кремль намагається переписати історію України.
Долучилася до роботи над фільмами й команда @voxcheck — всі факти у сценаріях пройшли перевірку. Медіаграмотність аудиторії – те, до чого має прагнути й документалістика. Історія не пробачає помилок.

Два з цих фільмів, «Справжня історія Донбасу» та «Справжня історія Півдня», вже доступні для онлайн-перегляду.

Цей проєкт підготовлено в рамках «Всеохопної інформаційно-просвітницької кампанії з протидії дезінформації», що впроваджується 1+1 media та Smart Angel у співпраці з експертними організаціями за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю редакції програми і не обов’язковою відображає позицію ЄС.
16 червня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що альянс обговорює розгортання більшої кількості ядерної зброї. Причина — зростаюча загроза від росії, Китаю та КНДР.

У картках розповідаємо про ядерний арсенал НАТО та принципи ядерного стримування.
​​❗️Російському серіалу про фейкові «американські біолабораторії» в Україні немає кінця. У новому епізоді брехні росіяни стверджують, що через діяльність лабораторій Україна стала першою в Європі за рівнем захворюваності – навіть на лихоманку Ебола.

Цей наратив про біолабораторії ми вже не раз спростовували у попередніх випусках. Нагадаємо, Україна бере участь у Програмі зі зменшення біологічної загрози США, і всі лабораторії в рамках знаходяться під контролем українців. Заклади отримують іноземну допомогу не для розробки біологічної зброї, а для кращого запобігання хворобам.

Деякі згадані хвороби, як-от лихоманки Ебола або Денге, взагалі не циркулюють в Україні. Щодо інших хвороб, показники України не були найвищими в Європі. Так, на ГРВІ, грип та COVID-19 протягом епідсезону 2023-2024 захворіли 4,7 млн українців. Це на 38% менше епідемічного порога, розрахованого для України.

Утім, відсутність епідемії — не привід ігнорувати профілактику. На інфографіці — поради, як знизити ризики зараження грипом.

Детальніше про захворюваність в Україні — у новому випуску моніторингу брехні про систему охорони здоров'я 🚀

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

@voxcheck
2024/06/24 15:29:07
Back to Top
HTML Embed Code: