Telegram Group Search
Як стати крутим CEO, а не CEO-лошарою, частина друга

У мене в друзях чимало класних бізнес-експертів, професійних коучів та досвідчених керівників, які доповнили мій перелік порад справді крутому CEO – щоб він став ще крутішим. Щиро дякую за ваш досвід, впевнений, якщо дотримуватися цих порад, ви надшвидко виведете свій бізнес на орбіту.

Отже, ось що обов’язково радитиму крутим CEO, щоб вони не стали CEO-лошарами:

1️⃣ Займіться ребрендингом і вкладіться по-серйозному в логотип, брендбук і біблію свого бізнесу на сторінках 50, яка пояснить, що зашифровано в назві компанії та логотипі. Це одразу впливає на серйозність, впізнаваність та успішність вашого бізнесу.

2️⃣ Будьте дуже серйозним та мовчазним. Справжній CEO ніколи не жартує, майже завжди мовчить. Скоріше за все, в цей час він робить дуже серйозні справи із дуже серйозним виразом обличчя, і йому немає коли щось писати, і тим більше жартувати.

3️⃣ Припиняйте дзвінок ще до закінчення розмови, аргументуючи тим, що часу більше немає.

4️⃣ Звертайтеся до співробітників «агов, ти», навіть якщо пам'ятаєте імена. Якщо, звертаючись, назвати ім'я співробітника, – він подумає, що особливий і буде вимагати більшу зарплату.

5️⃣ Одразу після запуску бізнесу наймайте собі операційного директора. Нехай він все вирішує і все розрулює, а у вас є більш важливі справи!

6️⃣ Тестування гіпотез для слабаків. Якщо вірите в ідею, беріть обігові кошти та вперед.

7️⃣ Звільніть тестувальників, бо все і так має працювати. Якщо не працює, то введіть покарання і не виплачуйте заробітну плату.

8️⃣ Фінансове планування та бюджетування вже не працює, багато змінних. Просто робіть якісно свою роботу.

9️⃣ Обов’язково святкуйте всі державні свята на роботі, влаштовуйте нетворкінг в лазні та пишіть в соцмережах про своє кар’єрне зростання. Запаралельте ці процеси.

1️⃣0️⃣ Одразу після виконання попереднього пункту влаштовуйте несподіваний дзвінок з перевіркою, хто чим займається посеред ночі.

1️⃣1️⃣ Завжди все вирішуйте самостійно і спускайте готові вказівки на команду. Навіщо залучати людей та слухати інших? Це довго, а інші точки зору можуть ще й не сподобатися.

1️⃣2️⃣ На нараду збирайте всі відділи з різних міст, щоб обговорити, наприклад, формат паперу для принтера, бо на неї йде більше грошей, ніж заплановано на цей рік.

1️⃣3️⃣ Ніякого масштабування за кордон, це небезпечно та довго.

1️⃣4️⃣ Забудьте про Soft Skills та цілі при наймі. Замість цього пишіть посадові інструкції, ставте багато kpi та трекайте використання робочого часу.

1️⃣5️⃣ Звільніть розробників, бо будь-яка дитина зможе програмувати через ChatGPT.

1️⃣6️⃣ Ніякої реклами, краще робіть найкращий продукт, клієнти прийдуть самі. Не вийшло зробити? Тоді закривайте компанію і робіть щось нове.

1️⃣7️⃣ Для українських компаній: переїдьте в офіс без укриття й парковки та переведіть всю команду на формат «лише в офісі».

Дотримуйтесь цих порад, і скоро побачите, як ваш бізнес летить у космос :)

III > V

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
«Карасі бізнесу»

На мою думку, коли в контент-проєкті поєднується гумор та користь для бізнесу – це він-він. Бо звичайні сухі «уроки» та «кейси» не стають віральними, а гумор допомагає достукатися до найширшої аудиторії та разом з жартами донести корисну інфу.

Це складно, тому таких проєктів майже немає. Але подкаст «Карасі бізнесу», у який мене запросили Ілля Кабачинський, Антон Тимошенко та Роман Міщеряков – майже досяг потрібного балансу між донними жартами та лабораторією ідей для стартапів.

Не буду спойлерити, але скажу, що одну з таких бізнес-ідей просто в залі ми докрутили до того рівня, що я в неї повірив.

Коротше, було весело та корисно 🙂

Дивіться випуск «Карасей бізнесу» за посиланням.

III > I

P.S. Дякую Unit.City за такий цікавий формат шоу)

@artemborodatiuk


Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Кейс 2. Що таке вітальні питання і де вони будуть корисними?

Один з інструментів покращення пошуку кандидатів, який ми використовуємо в Netpeak Group, – вітальні питання. Завдяки ним ще до першої співбесіди на скринінг-колі з рекрутером можна відсіяти кандидатів, які не підходять, і не витрачати час (ми економимо не тільки свій час, але і час кандидатів) на подальші співбесіди.

Я не знайшов аналогів цьому інструменту рекрутингу, тому і назвав це вітальними питаннями – вони ж ВП або killer questions.

1️⃣ Вітальні питання мають стосуватися минулого конкретного досвіду роботи кандидата, а не теоретичних знань.

Тобто питання для спеціаліста по User Acquisition мобільного застосунку не «Ви знаєте, що таке AppsFlyer?», а «Яким максимальним бюджетом на місяць на рекламу мобільного застосунку ви керували?».

2️⃣ Вітальні питання мають скласти ті, хто шукають людину – наймаючі менеджери – вони ж хайрінг менеджери. Далі ці 1-2 питання має забрати рекрутер перед початком пошуку кандидата на вакансію. З питаннями має йти й інструкція, завдяки якій рекрутер зрозуміє: відмовляти чи пропускати далі кандидата.

У випадку з питанням вище («Яким бюджетом на рекламу мобільного застосунку ви керували?») наймаючий менеджер може сказати, що пропускаємо далі, тільки якщо був досвід керування бюджетом від $30 000 на місяць.

3️⃣ Поміркуйте і визначте, яким має бути мінімальний критерій проходження кандидата на певну вакансію з точки зору його досвіду, про який можна запитати в одному реченні. Питайте про наявний досвід у тому, з чим безпосередньо спеціалісту (або менеджеру) доведеться працювати. Досвід кандидата має бути релевантним тим задачам, які доведеться виконувати.

Приклад вітального питання для SEO-спеціаліста, який працюватиме на ринок США:

«Скільки англомовних проєктів на ринку США ти розвинув з 0 до 50 тисяч відвідувань на місяць?»

Тобто питаємо про те, чи успішно людина раніше робила саме те, що робитиме на новій посаді у нас.

Можливо, наймаючий менеджер вимагає (а це йому вирішувати, він має придумати і питання, і вимогу) щоб було мінімум 3 таких сайти. Тоді відповіді 0, 1 та 2 – відмова вже до першої співбесіди.

Вітальні питання для Project Manager в агенції digital-маркетингу:

1. «Скільки проєктів ти вів як РМ агенції одночасно?»
Вимога: більше трьох, тому що потрібно працювати в умовах мультипроєктної роботи.

2. «Чи маєш ти досвід ведення SEO та РРС послуг?»
Вимога: відповідь «так» в обох випадках, тому що шукаємо людей, які тямлять в обох сферах.

Отже, щоб це працювало, потрібно, щоб наймаючий менеджер поміркував, про які критерії можна запитати, та як можна зрозуміти за відповіддю, що кандидат точно не ваш. Це зекономить купу часу всім – не треба витрачати години на інтерв'ю, аналіз резюме і тестові завдання, коли вже за 5 секунд зрозуміло, що кандидат не підходить, тому що не має необхідного досвіду.

➡️ Таким чином, ВП допомагають відфільтрувати кандидатів у воронці на початковому етапі – це ознака поваги до часу рекрутера, замовника вакансії та самого кандидата.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Перший у світі летючий мотоцикл

Обрав собі подарунок на день народження:)
Жартую, звісно, але сподобався цей летючий ховербайк (нагадує мотоцикл, але тільки летючий).

🏍Це – ховербайк XTURISMO, який розробив японський стартап AERWINS Technologies. Самі розробники кажуть, що надихнулися «Зоряними війнами».

Кілька фактів про XTURISMO:
1. Довжина цього мотоциклу – понад три метри.
2. Працює на газовому двигуні Kawasaki потужністю 228 кінських сил. Такий двигун розроблений був для мотоциклетних змагань.
3. Ховербайк може літати 40 хвилин і розвивати швидкість до майже ста кілометрів на годину.

У продажу я їх не знайшов, але оголошена вартість була близько 555 тисяч доларів.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Інтервʼю наймолодшому журналісту України.

Це 13-річний Кирило Передрій з Покровська Донецької області й він наймолодший журналіст України. Вік не заважає йому бути професійним журналістом та спілкуватися з такими спікерами, як мер Львова Андрій Садовий, радник керівника ОПУ Михайло Подоляк, артисти Олег Скрипка та Павло Зібров, журналіст Дмитро Гордон.

Загалом Кирило записав та випустив на авторському YouTube-каналі «Цікаво» понад 150 інтервʼю. Впевнений, що далеко не кожен «дорослий» журналіст може похизуватися такою кількістю розмов.

Коли Кирило написав мені в месенджер Facebook, я спочатку не звернув увагу на його вік, а потім як звернув! Коротше, я вирішив підтримати молодого та супер активного журналіста не тільки тим, що прийняв його запрошення на інтерв'ю, а й дати певну користь – наша команда організувала цілу знімальну групу, професійну студію та монтаж випуску. Тож, сподіваюсь, це був не тільки цікавий досвід для Кирила, а й левел-ап для його YouTube-каналу.

До речі, мені дуже сподобалось, як і які питання ставив інтерв’юєр, як він змінювався під час бесіди – зі скромного хлопця на впевненого і напористого журналіста. Зокрема, окрім звичних бізнес-тем, поговорили про IT та з ким доводиться насправді конкурувати айтівцям, про українських підприємців, про моє планування часу, дозвілля та про особисті цілі.

Інтервʼю дивіться за посиланням та не забувайте підтримати молодого журналіста Кирила Передрія своїми підписками.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Спідбайк в оболочці, який може їхати 144 км/год

🚀 Це Eta Speedbike компанії Aerovelo, який у вересні 2016 року поставив рекорд швидкості 144,17 км/год на міжнародних змаганнях для транспортних засобів, що працюють на м'язовій тязі, в містечку Баттл-Маунтін, штат Невада.

🙌 Кілька фактів про цей велосипед аеродинамічної форми:

1. Він зроблений в основному з вуглецевого волокна – міцного, але при цьому легкого матеріалу, здатного зберігати форму.
2. Аеродинамічна оболонка, не має вікон (щоб зменшити опір) – пілот бачить все, що відбувається, через екран, підключений до двох крихітних камер, які знаходяться ззовні.
3. Керує апаратом один пілот.
4. Вага самого апарату – 25 кг.

p.s. Було цікаво, чи змінилося щось з 2016 року та чи зʼявилися нові розробки у компанії Aerovelo. Зайшов на їхній сайт, а останні новини були за 2017 рік. Але сам концепт апарату класний, сподіваюсь, що хтось колись його доробить.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Кейс 3. Про копірайтинг в описі вакансії – робимо текст таким, щоб про ваку замислилася людина, яка не шукала роботу

Радомир Новкович (Founder та CEO Saldo Apps) шукав людину на посаду Conversion optimization manager. Спочатку текст був таким – це були 1,5 сторінки нечитабельного тексту, від якого хотілося заснути, а не надіслати резюме. У тексті не було зачіпок, не було зрозуміло, що може отримати кандидат від нашої вакансії.

Спершу ми повинні зацікавити кандидата, а вже потім розповідати що робити.

Опис вакансії змінили наступним чином:

➡️ 1. Визначили портрет кандидата.

Їх вийшло три: людина з компанії конкурентів (з агентства), фрилансер, людина з продукту.

Важливо з самого початку в кожен рядок вкласти цінний сенс саме для того фахівця, якого шукаємо:

– для людини з агентства важливо отримувати більшу зарплату;
– для фрилансера могли б забезпечити стабільний потік клієнтів, стабільний заробіток і розвиток у сильній команді;
– для людини з продуктової компанії змогли б запропонувати попрацювати з цікавими проєктами.

➡️ 2. Зробили вступне слово, яке доречне для тексту вакансії та апелює до кандидатів.

«Рано чи пізно топові фахівці опиняються в команді RadASO. То навіщо тягнути час? :)
Ми краще за всіх робимо текстове АSО, але цього мало. Адже треба, щоб покази конвертувалися в установки. Тому нам потрібне посилення з графічного ASO і ми шукаємо Conversion optimization manager».

➡️ 3. Змінили структуру тексту.

Для цього використали маркетингову модель споживчої поведінки AIDA (увага, інтерес, бажання, дія) Вакансія має бути такою, що продає, тому:

– у першому блоці/шапці привертаємо увагу;
– у другому блоці «Чому ми?» описуємо наші сильні сторони та що ми можемо запропонувати, щоб зацікавити кандидата;
– у третьому блоці «Що потрібно робити» – повинно вже виникнути бажання попрацювати в даному напрямку і в нашій компанії;
– у четвертому – заклик до дії.

➡️ 4. Описали переваги компанії.

– «Жодної рутини зі збору семантичного ядра, конкурентів тощо. Все автоматизовано, а якщо не автоматизовано, то дамо помічників».
– «Власний крутий інструмент для аналітики мобільних застосунків, у якому робити ASO в 10 разів швидше, ніж в інших».
– «Ну і, звісно ж, найкращі фахівці мають отримувати найкращу винагороду, тому ми пропонуємо +15% до вашої поточної ставки + бонуси до 50% від ставки залежно від результатів».

➡️ 5. Підібрали приклади клієнтів, щоб кандидати відчували масштаби.

«Масштабні проєкти – Reface, OLX, Uklon і сотні інших клієнтів з абсолютно різних категорій».

➡️ 6. Додали інформацію про бонуси за рекомендації.

«Бонус $$$ за успішну рекомендацію».

➡️ 7. Прибирали рядок очікувань.

➡️ 8. Зменшили обсяг тексту.

➡️ 9. Перевірили, щоб у тексті було одне звернення – на «ти».

➡️ 10. Додали Call to action.

«Якщо ти чекав знак згори, то це він – надсилай резюме».

➡️ 11. Виключили тавтологію.

Врешті отримали ось такий результат.

Результати рерайтингу тексту вакансії.

Опис вакансії вийшов таким, що про неї замислилися навіть фахівці, які не шукали роботу, – ми це побачили за кількістю заявок на вакансію.

Опис вакансії – це теж продукт. Думайте, що важливо «користувачам» вашого продукту і що ви можете їм запропонувати. Робіть такий текст вакансії, щоб він приваблював, щоб вас «хотіли» в широкому сенсі цього слова, щоб його було цікаво, легко читати. Пишіть про те, що тригерить і активує потрібного кандидата до вас звернутися.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Команда LMS-платформи АcademyOcean (частина Netpeak Group) надає українським компаніям безкоштовний доступ до курсу з онбордингу

83% респондентів у дослідженні Дія.Бізнес вважають, що людські ресурси є ключовими для післявоєнного відновлення компанії. Водночас 42% опитаних МСБ відзначають відсутність достатньої кількості кваліфікованих працівників фактором, який заважає бізнесу відновлюватися.

🙌 Допомога та підтримка українського бізнесу є частиною місії Netpeak Group, тому команда хмарної LMS-платформи АcademyOcean вирішила надати українським підприємцям безкоштовний доступ до внутрішнього курсу з онбордингу спеціалістів нашої групи компаній, в якій працюють вже 1400+ фахівців.

Онбординг – механізм, за допомогою якого нові співробітники отримують необхідні знання та навички, щоб стати ефективними членами організації

Завдяки академії онбордингу наші онбординг-спеціалісти економлять гроші компанії та отримують час для розвитку та досягнення нових цілей.

✍️ Всередині цієї академії ви знайдете багато готових шаблонів документів, які зможете скопіювати та використовувати у своїй роботі:
– шаблон оферу кандидату;
– шаблон чеклиста пребордингу – це проміжний етап між прийняттям на роботу та офіційною датою початку роботи працівника;
– шаблон чеклиста онбордингу для HR-менеджера, керівника і інших ролей;
– і більш хардові речі: приклад матриці відповідальності RACI (Responsible, Accountable, Consulted and / or Informed) для онбординг-процесу тощо.

До речі, я вважаю цю академію найбільш корисною з усіх наших внутрішніх курсів.

🤩 Наша команда відправить безкоштовно посилання на неї всім, хто залишить коментар (+) під цим дописом. Тож чекатиму на ваші коментарі.
_ _ _

P.S. Загалом система внутрішнього навчання Netpeak Group на базі AcademyOcean містить 10 курсів:

1. Академію онбордингу.
2. Академію офбордингу.
3. Академію чіткості.
4. Курс ділового листування.
5. Курс по роботі з Google Drive.
6. Курс по роботі з Google Docs.
7. Курс по роботі з Google Таблицями.
8. Курс по роботі з Telegram та Slack.
9. Академію Time management.
10. Курс відкритої комунікації.

Але їх вже команда LMS AcademyOcean відкриє тим, хто стане їхнім клієнтом. Навіщо потрібна LMS для бізнесу? Якщо у вас 100+ фахівців у штаті, LMS допоможе вам значно зекономити час на навчання фахівців. Та не забувайте про 10 готових курсів, які ви отримаєте додатково.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Кейс 4. Шість способів використати AI в роботі рекрутера

Бачу, що чимало очевидних можливостей використання штучного інтелекту в роботі просто ігноруються. Тому ловіть ось такий список – як використати AI для покращення процесів рекрутингу у вашій компанії.

➡️ 1. Створення опису вакансії. ChatGPT здатен написати детальний опис вакансії, включаючи вимоги до кандидата, обов'язки, умови праці та інші важливі деталі.

➡️ 2. Розробка тестових завдань. ChatGPT може допомогти створити тестові завдання для кандидатів, відповідні до рівня та специфіки позиції.

➡️ 3. Написання повідомлень у месенджери. ChatGPT може бути корисним у формулюванні професійних та ввічливих повідомлень для спілкування з кандидатами, наприклад, для запрошення на співбесіду або надання зворотного зв'язку.

➡️ 4. Підготовка до співбесіди. ChatGPT стане корисним рекрутерам у підготовці питань для співбесід, враховуючи специфіку позиції та потрібні компетенції.

➡️ 5. Навчання та розвиток. ChatGPT може бути корисним для створення навчальних матеріалів або проведення тренінгів для рекрутерів, наприклад, з питань сучасних тенденцій у сфері найму.

➡️ 6. Відстеження та аналіз трендів на ринку праці. ChatGPT може допомогти зібрати та проаналізувати інформацію про поточні тренди на ринку праці, яка може бути корисною для стратегічного планування найму.

Мені подобається ще варіант із запитом:

«Ось профіль кандидата, я, рекрутер, хочу запропонувати цьому кандидату посаду product manager. Дай мені текст мого першого повідомлення українською мовою для цього кандидата, враховуючи його попередній досвід, рівень освіти та інші особливості, які можна взяти з інформації з його профілю».

Виходить наступний результат.

Це приклади простих інновацій, які кожен бізнес може легко впровадити у себе.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Про інтервʼю та участь у подкастах.

Ви не питали, але я розкажу про свої інтервʼю за останні кілька місяців. Може, комусь буде цікаво.

1. Гумор з користю – це якраз про випуск подкасту «Карасі бізнесу». Між класними (це я так вважаю) жартами ми разом з Іллею Кабачинським, Антоном Тимошенко та Романом Міщеряковим придумали ідею для нового бізнесу та навіть вже знайшли для нього спонсорів. Подкаст «Карасі бізнесу» класно поєднує в собі почуття гумору та генерацію нових стартапів, я перевірив. Переконатися в цьому можна за посиланням.

2. У квітні класно поспілкувалися з Іллею Кабачинським та Антоном Полєсковим на подкасті «Закрив раунд». Якщо ви прихильники предметних розмов, але в гумористичному форматі, то точно зацінете цей випуск. А оскільки я люблю давати не лише інформацію, а й більш предметну користь, то у випуску є одразу кілька закликів: на купівлю послуг диджитал-агенцій чи власне самого агентства, на придбання мобільних додатків, вебсайтів з трафіком з країн Tier-1 та пошук CEO. Більше про це у пості, а повний випуск за посиланням.

3. Наприкінці березня поговорили на Business Breakfast від Forbes Ukraine разом з Володимиром Федоріним. Говорили про результати Netpeak Group у 2024 році, наші розробки на базі ШІ, найм у продуктовому IT, а також, чи розпочне Netpeak Group колись робити офлайн-бізнеси. Посилання на відео.

4. Додався і новий досвід для мене – участь у новинному телемарафоні на 1+1, завдяки запрошенню від продюсерки Анастасії Омелюк. У прямому етері разом з Андрієм Длігачем, Кирилом Криволапом та Наталією Мосейчук говорили на тему «Як зробити Україну економічно ефективною?». Моя думка, що українці зобовʼязані заглиблюватися більше в економічні процеси та розуміти хто та як наповнює бюджет, а не лише шукати винних та казати, що «всі крадуть». Зокрема, люди мають навчитися поважати підприємців та розуміти, що вони відіграють надважливу роль для економіки країни. Виклав свої думки в пості та в телемарафоні «Єдині новини».

5. Поспілкувалися з наймолодшим журналістом України – тринадцятирічним Кирилом Передрієм. Ще +1 цікавий досвід для мене, сподіваюсь, що для Кирила також ця розмова була корисною. Раджу подивитися, які у свої 13 років Кирило ставить питання та як «по-дорослому» поводить себе. Лінк на інтервʼю.

6. Цікаво поговорили з Андрієм Длігачем в його авторській програмі «Економічний PROрив». Назва говорить сама за себе. Обговорили інновації в Україні, IT-сектор, партнерство в бізнесі та власне як управляти бізнесом. Дивіться розмову за посиланням.

7. Цікава розмова вийшла в Одесі з журналістами проєкту «Море людей». Атмосферну локацію доповнили влучні питання про розвиток економіки в умовах
повномасштабного вторгнення, побудову бізнесу та довгострокові інвестиції. Також розказав, із якими людьми не варто працювати, чому для мене просто заробляти гроші – нудно, та трохи поговорили про саморозвиток. Подивитися випуск можна за посиланням.

Дякую журналістам, редакторам та продюсерам за запрошення й корисні предметні розмови.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Кейс 5. Як оцінити, чи варто купувати підписку на платний сервіс для роботи? Використати ROAIP-підхід!

🙌 Корисний кейс від мого партнера та засновника фінтех-екосистеми Saldo Apps (частина Netpeak Group) Радомира Новковича.

Рад поділився тим, як кожен співробітник може оцінити, чи варто купувати підписку на платний сервіс для виконання робочих задач.

➡️ Нові ідеї для покращення бізнесу, в які ви збираєтеся інвестувати, потрібно оцінювати з позиції «вигідно чи невигідно». Навіть якщо запровадження нової ідеї коштує $100 на рік, ви маєте розуміти рентабельність витрачених коштів.

➡️ До Рада майже щомісяця приходили співробітники з питаннями, чи можна підписатися на якийсь сервіс або придбати якусь програму. Але на початку цього року він зробив так, щоб співробітники могли самостійно приймати рішення. Тепер немає сенсу питати щоразу в керівника – треба просто порахувати економіку доцільності покупки сервісу/програми, відштовхуючись від того, скільки часу зекономить сервіс/програма.

➡️ У Netpeak Group ми називаємо це ROAIP-підходом – ROI-oriented approach to the improvement process (ROI-орієнтований підхід до процесу покращень). Нагадаю, ROI (return on investment – рентабельність інвестицій) – це метрика виміру ефективності інвестицій.

Класична формула розрахунку виглядає ось так: ROI = (дохід – витрати) / затрати * 100.

➡️ У межах ROAIP-підходу ми створили таблицю розрахунку ROAIP, за допомогою якої кожен менеджер може порахувати, наскільки інвестиції в покращення є вигідними, що включає в себе розуміння, скільки коштує інновація і скільки грошей вона принесе.

Приклад, як рахувати, чи потрібно купувати SaaS (нагадаю, Software as а service – модель надання програмного забезпечення за ліцензією на основі онлайн-передплати):

1. Вартість умовного сервісу, який допомагає з білдами, – $25/міс.

2. Кількість часу, яку витрачає девелопер на збірку, перемикання гілок, перегляд тестів тощо, на 1 білд ≈ 5 хв або 0,08 год.

3. Нехай 1 девелопер видає 1 білд на день.

4. Вартість години середнього девелопера – $15.

5. Робочих днів кожного місяця приблизно 20.

6. Вартість на місяць для 1 дева: 0.08*20*15 = $24

7. У команді 4 розробники: $24*4=$96

І це тільки на місяць.

Отже, $25 < $96, висновок: купуємо сервіс.

Отже, якщо економія часу співробітника від покупки такого сервісу/програми очевидна, його можна купувати.

➡️ Загалом, порахувати можна будь-яку ідею: від купівлі простого сервісу для роботи до створення нового напрямку у вашому бізнесі. ROAIP-підхід дозволяє підрахувати прибуток або збитки, порівняно з тим, якими були початкові інвестиції.

p.s. Детально та з прикладами про цей підхід буде в моїй книзі, яка базується на розширеній та доповненій версії курсу для менеджерів та CEO, яку я створив на базі 18-річного досвіду створення та розбудови 24 компаній Netpeak Group. Попередньо замовити книгу «Для менеджерів» можна на сайті.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Про продуктовий майндсет та $5000 за рекомендацію JAVA-Lead Developer

Мій партнер та засновник фінтех-екосистеми Saldo Apps (частина Netpeak Group) Радомир Новкович нещодавно написав на DOU колонку про продуктовий майндсет розробника, раджу почитати. 60+ коментарів у треді доводять, що тема актуальна.

Якщо коротко, то в Saldo Apps 1,5 року змінювали бекенд-розробників, і Радомир не міг зрозуміти, в чому проблема, – він же до того побудував вже не один продуктовий бізнес, а тепер як на ручник встали. Уявіть: бекенд-розробники просили чіткі ТЗ.

Радомир почав копати та зрозумів, що йому потрібні розробники з особливим майндсетом – продуктоорієнтовані розробники, або англійською Product-Minded Software Engineer.

Які якості об’єднують цих людей? Мені прям хочеться це розписати, увічнити це, тому що я повністю згоден з Радом щодо важливості продакт майндсету у розробників.

✍️Отже, що відрізняє розробника з продуктовим майндсетом від звичайного:

1. Чітке розуміння цілей того, що робить розробник
Тобто спеціаліст відповідає на питання: чому я це роблю? Як моє завдання вплине на користувача/систему/тощо? Він має відповіді на ці питання до початку роботи над завданням.

2. Верифікація результатів роботи
Розробник переконується, що все працює так, як він це розуміє, перш ніж передавати результати на тестування або реліз. Верифікація і тестування – це різні речі. Тестування на різних пристроях, регресія – це відповідальність QA. Запуск успішних сценаріїв з реальними даними й перевірка того, чи працює все, що ми зробили, – це верифікація, і за неї відповідає розробник.

3. Проактивність під час роботи
Якщо у розробника є ідеї/думки/занепокоєння щодо поточної реалізації, він ділиться ними з командою. Якщо спеціаліст передбачає потенційний вплив поточного процесу/реалізації на інші компоненти, він проактивно повідомляє про це для покращення або ставить питання до розгляду.

4. Активна участь після релізу
Розробнику має бути не байдуже життя його продукту – збої, відгуки користувачів тощо. Незалежно від ролі, він аналізує, як може покращити ситуацію.

5. Системний підхід та постійне вдосконалення процесів
Будь-яка проблема або помилка повинна призводити до появи двох завдань:
5.1. Виправлення помилок.
5.2. Аналізу та впровадження механізмів для запобігання або зменшення ймовірності виникнення подібних проблем/помилок у майбутньому. Пропозиції щодо покращення процесів – це обов'язок кожного, незалежно від ролі в компанії.

6. Чесність і прозорість
Якщо є особисті проблеми / проблеми в команді, спеціаліст повідомляє про них. Якщо він не розуміє завдання/процес/документацію тощо, каже про це. Якщо відстає від графіка, повідомляє про це, і так далі.

7. Бекапи та підстраховка колег
Ми всі професіонали й перевіряємо свою роботу. Але ми також люди, а отже робимо помилки. Тому, коли розробник береться за чиєсь завдання, він вірить, що воно буде виконано правильно, але не на 100%, а на 90%, тобто припускає, що людина могла помилитися, і має перевіряти та підстраховувати колег (подібно до того, як підстраховують один одного в спортзалі).

8. Чиста архітектура та непримиримість з роботою «на трієчку»
В архітектурі та коді не повинно бути чорних скриньок. Архітектура та код повинні бути прозорими та зрозумілими для будь-кого. Незграбні, неефективні рішення в архітектурі чи коді є неприйнятними. Будь-які подібні рішення повинні мати суттєве обґрунтування та бути схваленими на найвищому рівні. «Я зробив помилку, бо хтось мене підштовхнув», – це не виправдання.

Чому я про це пишу?
По-перше, я повністю підтримую цю точку зору. Сам довго до цього йшов, але Радомир зміг краще це сформулювати.
По-друге, якщо ви прочитали опис вище та просто зараз візуалізували когось, хто ідеально підходить під всі пункти, та ще й має великий досвід у JAVA розробці, пишіть в телегу рекрутерці Катерині.

За успішну рекомендацію JAVA-Lead Developer (якщо людина пройде випробувальний термін), команда Saldo Apps заплатить вам $5000.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Кейс 6. Зручна програма для запису та розшифровки колів знайдена

CCO (Chief Consulting Officer) агенції Нетпік Андрій Чумаченко знайшов справді зручний сервіс для запису та розшифровки колів Google Meet, Zoom та MS Teams.

➡️ Сервіс має назву tl;dv і знаходиться за посиланням.

Що може tl;dv ?
➡️ 1. Сервіс працює з Zoom, Google Meet та Microsoft Teams.
1.1. З Google Meet працює через розширення для Google Chrome.
1.2. З Zoom та Microsoft Teams через десктопну версію.

➡️ 2. Автоматично записує ваші зустрічі. Один запис може тривати до 3 годин.
2.1. Врахуйте, що в безкоштовній версії записи через три місяці видаляються, також їх не можна завантажити. У платній версії є можливість скачати записані відео зустрічей, а записи зберігаються, допоки ви користуєтеся сервісом.

➡️ 3. Створює автоматичну транскрибацію зустрічей. Безкоштовна версія не дає можливість скачати файл із текстовою розшифровкою запису, можна лише прочитати транскрибацію. У платній версії ви можете завантажити документ із текстовою розшифровкою.

➡️ 4. Підтримує українську мову (загалом 30+ мов). Навіть якщо ваш співрозмовник буде спілкуватися російською, то сервіс перекладе та занотує все українською (або іншою мовою, яку ви оберете перед використанням).

➡️ 5. Генерує нотатки по зустрічі за допомогою штучного інтелекту.

➡️ 6. Сервіс за допомогою AI може згенерувати основні пункти, про які говорили на зустрічі. Можна навіть обрати кілька відео і він з них буде вам збирати всі важливі тези (з таймкодами записів) в один репорт.
6.1. Є можливість налаштувати автоматичну розсилку на пошту з основними тезами після всіх проведених зустрічей.
6.2. Також можна робити пошук за ключовими словами. Наприклад, ви говорили під час зустрічі про Amazon, тож можна зробити пошук за словом «Amazon» і сервіс витягне всі речення зустрічі разом з прописаними таймкодами. До речі, на таймкоди у фоллоу-апі від сервісу можна натиснути, й саме з цього моменту відкриється відеозапис зустрічі.

➡️ 7. Можна робити власні нотатки під час зустрічі.

➡️ 8. Є можливість відправити одразу запис зустрічі всім учасникам на e-mail.

Оплата
Pro пакет коштує $29 на місяць (при щомісячній оплаті) та $18 на місяць (при оплаті за рік).

- - -
Особисто я нормально підсів на цей сервіс, особливо юзаю для автоматичної транскрибації.

p.s. Це лише один приклад, як ви можете оптимізувати свою роботу. Ще більше – буде в моїй книзі, яка базується на розширеній та доповненій версії курсу для менеджерів та CEO, яку я створив на базі 18-річного досвіду створення та розбудови 24 компаній Netpeak Group. Попередньо замовити книгу «Для менеджерів» можна на сайті.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Про книги, які має прочитати кожен розробник

Наш board member у компанії Saldo Apps Леон Подобєдов дуже крутий і розумний чувак. Так от, розрулюючи деякі питання по розробці, він написав, які три книги в ідеалі має прочитати кожен розробник.

📚Зараз я про них трохи розкажу:

1. «Patterns of Enterprise Application Architecture», автор Martin Fowler. Книга для розробників корпоративних додатків. Автор – відомий експерт із програмної інженерії Мартін Фаулер звертає увагу на розробку корпоративних додатків, допомагає професіоналам зрозуміти складні аспекти архітектури. У книзі описані 40 найбільш використовуваних підходів для розв'язання проблем.

Ця книга, на думку Леона, як предмет «Основи програмування та алгоритмічні мови» на першому курсі університету, але досить прикладна.

2. «Scrum and XP from the Trenches (Enterprise Software Development)», автор Henrik Kniberg. Ця книга – практичний звіт про те, як одна шведська компанія впровадила Scrum і XP з командою приблизно з 40 осіб і як вони постійно вдосконалювали свій процес протягом року.

У книзі йдеться про впровадження Scrum у команді та аспекти саме командної роботи між девелоперами та іншими залученими в процесі людьми. Тобто книга буде корисною, зокрема й для побудови якісної співпраці між людьми під час командної роботи.

3. «The Pragmatic Programmer», автори David Thomas, Andrew Hunt. Корисна книга як для новачків, так і для досвідчених практиків. Теми стосуються особистої відповідальності та розвитку кар’єри, архітектурних методів, щоб зберегти ваш код гнучким і легким для адаптації та повторного використання, незалежно від мови програмування чи фреймворку.

Ці книги точно будуть корисними розробникам, які тільки починають свій шлях, а також досвідченим фахівцям, якщо ви їх ще не читали.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Як перевірити ідею IT-стартапу і не вбити на це роки життя і сотні тисяч доларів – частина 1.

Мені так часто доводиться розповідати про найґрунтовніший і найефективніший з відомих мені підходів до валідації ідеї IT-продукту, що я вирішив один раз і назавжди описати його в подробицях. Досвід отримано з історії появи на світ LMS-системи AcademyOcean.com та інших проєктів, де я виступав інвестором-ментором на ранніх етапах.

💫Уявіть, що ви – людина, яка хоче запустити стартап із конкретною ідеєю, в яку вірите.

Цей стартап – b2b-продукт (business-to-business, бізнес для бізнесу), онлайн-софт, який вирішує якусь потребу бізнесів. Якщо ви запускаєте маркетплейс або продукт для масового споживача, то цей алгоритм вам не підійде, хоча сама ідея «акуратного підходу» буде аналогічною.

Уявімо, що ви вирішили зробити продукт для HR-директорів, який дає змогу автоматизувати певний процес в їхній роботі.

Ви поговорили зі знайомими HR-директорами, і ті сказали, що ідея – вогонь. Ви шукаєте інвестора, а друзів вмовляєте звільнитися з роботи та пиляти продукт із вами. По суті, ви вже вирішили наймати розробників для мінімальної версії продукту (MVP – minimum viable product), адже як перевірити ідею інакше? Про це я і розповім.

➡️ Етап 1. Валідуємо ідею на рівні ідеї :)

Ваш продукт повинен мати чітку цільову аудиторію. Якщо він «для всіх», то значить ні для кого. Ми вирішили, що ви придумали продукт для HR-директорів, тому завдання на поточному етапі – з'ясувати, чи потрібен він їм.

Є LinkedIn, де будь-хто може написати HR-директору Google і, можливо, навіть отримає відповідь – саме це ми й будемо експлуатувати.

Алгоритм такий – пишемо HR-директорам повідомлення в LinkedIn з інфою про те, що:
– ви зробили продукт;
– він дає змогу зробити такі-то речі;
– ви просите приділити вам 30 хвилин і дати зворотний зв'язок.

Тепер конкретно по пунктах ⬇️

1.1. Ви маєте написати легке повідомлення, яке слатимете HR-директорам компаній зі США.

Чому зі США? Це найконкурентніший ринок, і якщо ви зможете зацікавити цих хлопців, то ви точно придумали щось кльове. Звісно, якщо ваш продукт тільки для HR'ів Франції, то пишіть французам.

Повідомлень краще підготувати кілька видів, щоб тестувати, яке отримує більше відгуків. Одній сотні людей відправляєте один варіант, наступній сотні – другий.

Ви маєте писати, що продукт практично готовий, а зараз потрібні фахівці, які підкажуть, чи в тому напрямку ви рухаєтеся. Важливо показати в повідомленні, у чому фішка продукту. Вам треба не вмовити з вами поспілкуватися, а реально зацікавити.

1.2. Ви відкриваєте LinkedIn, вмикаєте premium-доступ на пробний період (або за гроші) і починаєте шукати HR-директорів.

Фахівці зі США цінують свій час, тому конверсія у відповіді «так, я хочу з тобою поговорити» буде низькою, але якщо вона не буде нульовою – це вже ваша перша перемога.

1.3. Підбивайте підсумки – хто погодився з вами поспілкуватися?

Якщо ніхто, то або ваша ідея – погана, або ви не змогли донести її до цільової аудиторії. А якщо не змогли донести, то надсилайте наступній сотні HR-директорів нове повідомлення. Знову не змогли? Ну, значить щось не так з ідеєю.

Тут кожен фахівець, який поважає себе, скаже: «Так я ж не продажник, ось найму продажника, і тоді він продасть». Моя думка – таке не працює. Якщо ви придумали ідею і вірите в неї, то кому, як не вам, продавати її на ранньому етапі.

📌Не можете продати? Не робіть бізнес.

1.4. Спілкуємося.

Якщо американські хлопці зацікавилися вашим повідомленням, то це вже чудово. Важливо і те, що саме вони скажуть. Початкова ідея за підсумком цих колів повинна істотно трансформуватися. Треба витягати максимально про потреби та використовувати це.

Продовження в наступному дописі.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Як перевірити ідею IT-стартапу і не вбити на це роки життя і сотні тисяч доларів – частина 2.

У результаті першого етапу валідації ідеї потрібно вирішити, чи переходити до другого? Для цього особисто я вимагаю від стартаперів, які працюють за цим плейбуком, щонайменше двадцять півгодинних спілкувань (колів). Якщо їх немає, тому що ви не змогли зацікавити вашу цільову аудиторію поспілкуватися з вами, – то ваша ідея не годиться, але ви заощадили багато ресурсів, і тому не варто засмучуватися – придумайте щось краще і повторіть перший етап. Якщо ж вам відповідають «так», то трохи порадійте (ще рано радіти багато) і погнали далі.

До речі, одне з обов'язкових запитань під кінець зустрічі: «Ви готові платити за такий продукт?». Ця фраза ні до чого не зобов'язує, а дає більш чесну оцінку. Тож запитуйте це.

➡️ Етап 2. Валідуємо ідею на рівні дизайну :)

Якщо від цільової аудиторії ви почули, що загалом рухаєтеся правильно, то вітаю – ви дісталися до стадії «давайте будемо пиляти продукт». Давайте. Але пиляти будемо якомога ощадливіше – тільки інтерфейс, тільки дизайн продукту.

2.1. Отже, наймаємо UX/UI-фахівця і робимо інтерфейси до продукту.

Економити не варто, можна навіть партнера шукати, бо інтерфейс у поточні часи вирішує.
Але будьте обережні – ви можете «надизайнити» космічний корабель, який потім не побудуєте. Тому подумайте, який MVP ви будете запускати, і малюйте базовий прототип. Для юзерів у США інтерфейси – це важливо, він має бути чистим, світлим, зручним та інтуїтивно зрозумілим.

2.2. Коли ви намалювали інтерфейси MVP-версії вашого майбутнього продукту, то повторюємо етап з LinkedIn, але вже з тими HR-директорами, кому раніше не писали.

Ось тепер говоримо, що продукт готовий, і намагаємося його продати. І тут знову є обов'язкове запитання: «Скільки ви готові заплатити?». Припустимо, тобі кажуть, що готові платити за сервіс $2 на місяць, а ти розраховуєш на $100. Проблема може бути в невмінні донести цінність – тож тут добре було б уже вчитися і цьому.

Хочете критерій, скільки треба зібрати підтверджень, що ваш продукт готові купити?
Не менше десяти.

Більше, ніж на попередньому етапі. Чому? Тому що тепер у вас була конкретна розмова – ви показали інтерфейс, і вашому потенційному клієнту час вирішити – морозитися чи йти вибивати бюджет.

2.3. Не вірте відгукам у стилі «it's awesome» – вірте в те, що незнайома вам раніше людина витрачає свій бізнес-час на вас і в те, що вона хоча б на словах декларує, що готова платити за ваш продукт.

Зібрали десять підтверджень, що ваш продукт готові купувати? Рухаємося далі.

➡️ Етап 3. Валідуємо ідею на рівні продукту.

Якщо ви таки отримали підтвердження, що ваш продукт куплять, то час у команду додавати першого розробника (може, навіть і не одного). Зауважте, досі вас було лише двоє – ви та UX/UI-спец.

А ось тепер пиляємо MVP – за інтерфейсами, які намалювали.

Коли ви зробили мінімальну робочу версію продукту, то знову пишемо в холодну «новим» HR-директорам. Плюс зв'язуємося з тими, хто збирався купити з минулих етапів (з особистого досвіду, на вас чекає 1-2 таких клієнти, які щось обіцяли й таки зробили – і це нормально).

Знову дивимося не реакцію – виходить вам продавати продукт чи ні?
Ось у цьому місці закінчується мій алгоритм (але не гайд, дивіться наступний пост), за допомогою якого ви можете заощадити собі пару років життя і сотні тисяч доларів на розробку нікому не потрібного продукту.

Так, у моєму алгоритмі ви теж витратите час і гроші, і у вас теж може нічого не вийти, але ви максимально підвищили свої шанси на успіх, скоротили витрати та час на отримання відповіді: «Зайде чи ні?».

Набагато важливіше, що всі вам раніше невідомі люди з Linkedin допомогли зробити вам кінцевий продукт:
– яким можете зацікавити цільову аудиторію – ви одразу розв'язуєте питання залучення клієнтів;
– який ви можете продати все за тим самим алгоритмом холодних повідомлень у Linkedin.

Продовження в наступному дописі.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Як перевірити ідею IT-стартапу і не вбити на це роки життя і сотні тисяч доларів – частина 3.

За підсумком минулих трьох етапів ви або намацали продукт, або відмовилися від ідеї. Якщо ви таки запустили MVP і у вас є клієнти, то йти до інвесторів ще зарано – заощаджуйте собі багато часу і спочатку пройдіть наступний етап.

➡️ Етап 4. Валідуємо ідею на рівні performance-маркетингу.

Ідеально буде остаточно перевірити вашу ідею ще й через перформанс-маркетинг. Мова, в першу чергу, про контекстну рекламу. Тобто, ви підбираєте ключові фрази, за якими можна шукати ваш продукт, і розміщуєте рекламу в Google Ads, що веде на лендінг про ваш продукт. Ви можете замовити послугу в когось, але я рекомендую зробити це самостійно. Взагалі, більше робіть самі – ви хоча б у рамках цієї роботи сильно прокачаєтесь.

Якщо отримуєте з цієї реклами заявки, які потім конвертуєте в клієнтів, то точно можете шукати інвесторів, і, швидше за все, ви їх знайдете.

А що не треба робити?

Вище я розповів, що робити, коли придумали ідею. Але є весь диявол у деталях. Ось що НЕ треба робити:

1. Не питайте «що ти думаєш про мою ідею?» у ваших знайомих і друзів.

Вихованим людям властиво прагнути бути хорошими. Тому практично за будь-яку ідею, яку ви придумаєте, ваше оточення даватиме позитивний зворотний зв'язок. І що більше ви цією ідеєю будете «горіти», то більше позитивного фідбеку ви почуєте. Таким чином, ви потрапляєте в пастку, де черпаєте масу позитивної енергії від вашого оточення і ще більше вірите у свою ідею, хоча вони, скоріше за все, просто хочуть вас підбадьорити та не засмучувати.

2. Не шукайте інвесторів.

На ранньому етапі інвестиції ви можете знайти тільки від ангелів (business angel – приватні та, найчастіше, непрофесійні інвестори).

Але не шукайте ангельських інвесторів, поки не отримаєте хоча б десяток активних клієнтів. Пожалійте людей – не закохуйте їх, не обманюйте себе і їх, що вони щось там розуміють у вашій ідеї.

Ангели можуть з якихось причин закохатися у вас або у вашу ідею, їм може хотітися «спробувати». І, звісно, будучи в позиції експертів, їм буде складно зізнатися, що вони взагалі не шарять і не розуміють, що ви там хочете, тож часто будете чути взагалі шкідливі поради.

Плюс, ви витратите багато часу на переговори, бо найчастіше ангел проситиме вислати якісь дані про ринок, документи, презентації, проситиме подивитися «ось цей стартап-конкурент» або повторно з'ясовуватиме вашу стратегію exit'а.

Єдині люди, чия думка має бути важливою для вас на ранньому етапі ідеї, – це незнайомі та дуже зайняті потенційні користувачі вашого продукту.

3. Не використовуйте алгоритм «у нас буде дешевше».

Якщо таки використовуєте мій алгоритм, то НЕ продавайте продукт дешево і, взагалі, не будуйте вашу пропозицію навколо «у мене буде дешевше».

Якщо зовсім стисло, то вам потрібно чітко розуміти відповіді на такі запитання:
– чи потрібен комусь ваш продукт?
– якій кількості клієнтів він потрібен?
– скільки готові платити клієнти?
– які саме фічі потрібні?
– які використовувати канали просування і за якою ціною?

Ви дуже ризикуєте без правдивих відповідей на ці запитання, і ваше завдання на ранньому етапі – отримати їх. Кльовий момент мого плейбука в тому, що він сам вас виштовхує на правильні рішення і розуміння бізнесу.

Сподіваюся, що цей гайд вам допоможе.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Must Read книг для керівників – частина 1

Упевнений, що ви зустрічали десятки списків рекомендованих до читання бізнес-книг. Розумних праць справді чимало, але я вирішив зробити добірку на кшталт не «якомога більше», а «якомога менше».

Я зробив замітку для своїх партнерів і клієнтів, наших менеджерів і співробітників про те, які книги вважаю обов'язковими для читання. Тепер ділюся цим списком і з підписниками мого каналу.

Ще раз хочу підкреслити, що:
1. Класних книжок набагато більше, але я намагався зібрати якомога менше книжок, обов'язкових для читання.
2. Наголос все ж таки на книжки для менеджерів, тобто, людей, які керують чимось або кимось: проєктом, співробітником, відділом, департаментом, компанією.

➡️ Мастрід номер 1. Еліягу М. Ґолдратт: «Мета. Процес безперервного вдосконалення»

Еліягу Ґолдратт – людина, яка створила «Теорію обмежень». Сама теорія обмеження – це методологія менеджменту через знаходження та управління «ключовими точками».
За великим рахунком теорія Еліягу – це банальний здоровий глузд. Але для спрощення розуміння читачами Еліягу написав серію бізнес-романів, а замість звичних слів ввів «нібито» нові терміни. Я розумію і поділяю його підхід, бо іноді для того, щоб змінити вже звичний алгоритм мислення, необхідно спеціально розмовляти «іншою мовою». «Іншу мову» чують і розуміють, тому так набагато легше виходить змінити розуміння вже відомого.

Сама книга про те, як головний герой Алекс мав за короткий період часу розрулити проблеми на заводі. Уся теорія обмежень – вона, начебто, для заводів. Але нагадаю, що вважаю теорію обмежень здоровим глуздом, а здоровий глузд корисний у бізнесі будь-якого типу.

Теорія обмежень Ґолдратта допомагає в будь-якому найскладнішому випадку знайти те, чим треба зайнятися насамперед, щоб поліпшити бізнес або іншу будь-яку систему.

➡️ Мастрід номер 2. Джефф Смарт і Ренді Стріт: «Хто. Вирішіть вашу проблему №1»

У книжці Еліягу Ґолдратта ви приходите до розуміння «що» потрібно робити. А книжка Смарта і Стріта про те, «хто» це буде робити. Власне, головна ідея книги звучить у назві: проблема номер один – хто, а не що.

Я не настільки радикальний, щоб поставити «що» на друге місце, але абсолютно очевидна важливість підбору правильних людей. Зрештою, справді виходить, що ці дві книжки – ідеальний союз, оскільки ви зрозумієте, що робити, і наймете тих, хто це робитиме. Якщо у вас зовсім погано з часом, прочитайте хоча б їх із цієї добірки.

Мене приваблює методологія, яку дають у книзі. Не впевнений, що її варто застосовувати 1 в 1 в реаліях кожного бізнесу і для всіх вакансій. Але книжка вже точно дає зрушення в голові: вона змушує фокусуватися на пошуку найкращих кандидатів і на акцентуванні уваги в цьому пошуку не на псевдопсихологію в оцінюванні особистих якостей кандидатів, а на оцінюванні роботи кандидата, що ґрунтується на аналізі об'єктивних сигналів із минулого.

Наприклад, особисто мене сильно тригернув термін «вуду-рекрутинг» – він доволі точно описує сучасний процес найму, який тримається на інтуїції рекрутерів і менеджерів. Думаю, що всім знайомі всілякі підходи на кшталт «він щойно з'явився у дверях, а я вже міг передбачити результати інтерв'ю» та «у мене величезний досвід, я бачу кандидатів наскрізь» – книжка дасть змогу позбутися цієї історії.

У книжці найкращі співробітники називаються А-гравцями, і в ній даються досить докладні алгоритми, як їх відбирати.

Тепер у вас є набір із двох найкращих книжок для менеджменту в моєму рейтингу.

Продовження і ще три книжки (насправді чотири) в наступному дописі.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Must Read книг для керівників – частина 2

На 1 і 2 місце в добірці топ-книг для менеджерів я поставив «Мета. Процес безперервного вдосконалення» Еліягу Ґолдратта та »Хто. Вирішіть вашу проблему №1» Джеффа Смарта і Ренді Стріта. Ці дві книжки – ідеальний фіт, бо ви зрозумієте, що робити, і наймете тих, хто це робитиме.

Рухаємося до книг номер 3, 4 і 5.

Мастрід 3. Виберіть самі.
З двох книжок нижче обирайте ту, яка більш релевантна саме для вас. Більш жорстким менеджерам я рекомендую одну, «добрякам» – іншу.
А яким треба бути? Я дотримуюся уроків із Зоряних Війн :) – весь секрет у балансі сил. Чого у вас не вистачає? Ось те й вирівнюйте.

➡️ 3.1. Для жорстких менеджерів: Ден Аріелі – «Позитивна ірраціональність. Як отримувати вигоду зі своїх нелогічних вчинків».

Дозволяє зрозуміти та прийняти той факт, що люди неідеальні, і це нормально. Після прочитання цієї книжки я став менше дратуватися на оточуючих і на себе самого теж. Ми всі маємо масу когнітивних спотворень, і це ок.

➡️ 3.2. Для м'яких менеджерів: Ден С. Кеннеді – «Жорсткий менеджмент. Примусьте людей працювати на результат».

Книжка шкідлива для вимогливих і жорстких менеджерів, але корисна для м'яких і надмірно «ніжних». Рекомендую тим, кому варто попрацювати над своєю вимогливістю.

➡️ Мастрід 4. Іцхак Адізес: «Ідеальний керівник. Чому ним не можна стати та що з цього випливає».

За гучною назвою стоїть спрощена і ніби недосяжна модель ідеального керівника. Модель розкладає людей за чотирма складовими: підприємець, виробник, адміністратор та інтегратор.
На думку Адізеса для успішного існування організації в ній мають виконуватися чотири функції менеджменту. Але при цьому неможливо знайти людину, яка б постійно ідеально справлялася з усіма чотирма одночасно, тому потрібні команди з менеджерів із різними стилями управління, які доповнюватимуть один одного.

Книжка дає змогу не вимагати від усіх одного й того самого, а також бути ок з тим, якими різними можуть бути члени вашої команди.

Я згоден, що збалансоване виконання менеджментом компанії всіх чотирьох ролей допоможе компанії діяти результативно.

➡️ Мастрід 5. Лі Куан Ю, «З третього світу – в перший. Історія Сінгапуру 1965-2000».

З 1959 по 1990 роки, під час правління Лі Куан Ю, Сінгапур, позбавлений ресурсів (навіть воду отримує з Малайзії), зміг розв'язати багато внутрішніх проблем і зробив стрибок від країни третього світу до високорозвиненої країни з високим рівнем життя.

Я впевнений, що ефективне управління країною набагато складніше, ніж управління бізнесом, тому й рекомендую прочитати книгу всім менеджерам.

На запитання «чому в Сінгапуру вийшло» Лі Куан Ю відповідав:
«Ми вчилися в процесі роботи та вчилися швидко. Якщо й була якась формула нашого успіху, то вона полягала в тому, що ми постійно вчилися, як зробити так, щоб система працювала, або зробити так, щоб вона працювала ще краще. Я ніколи не був заручником будь-якої теорії, мною керували здоровий глузд і реалізм. Лакмусовим папірцем, який я застосовував до будь-якої теорії чи схеми, було: «Чи буде вона працювати в реальному житті?» Це була та золота нитка, яка простяглася через усі роки моєї роботи. Якщо теорія не працювала, і результати були поганими, то я більше не витрачав на це часу і ресурсів.»

Післямова

Є багато книжок, які я можу рекомендувати. Це і «Клієнти на все життя» Карла Сьюелла, і «Найсильніші» Патті МакКорд, але все ж до мого найкоротшого набору Must Read Book Suite для менеджерів входять лише п'ять перелічених вище.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
2024/06/30 11:45:57
Back to Top
HTML Embed Code: