Telegram Group Search
​​✍🏻ІНОЗЕМЕЦЬ МОЖЕ БУТИ СУБ'ЄКТОМ ПРАВА НА ОБОВ'ЯЗКОВУ ЧАСТКУ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 761/22711/19
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 761/22711/19 від 09.05.2024

У цій справі КЦС ВС досліджував питання про те, чи може бути іноземець суб'єктом права на обов'язкову частку.

ВС зазначив, що цивільні права та обов'язки можуть мати не лише громадяни України, а, зокрема, й іноземці. Про це свідчить використання законодавцем такого юридичного поняття як «фізична особа». Такий підхід законодавця при формулюванні положень основного акта цивільного законодавства, підтверджує той факт, що відсутність у фізичної особи громадянства України зовсім не змінює обсяг можливих суб'єктивних цивільних прав та обов'язків.

В ЦК України відсутні норми, які б вказували на обмеження, заборони чи інші особливості участі в приватних відносинах тієї фізичної особи, яка є іноземцем.

ЦК України, як основний регулятор спадкових відносин, не містить жодних обмежень чи заборон щоб суб'єктом права на обов'язкову частку був іноземець.

На рівні приватно-правових норм відсутні положення про те, що непрацездатність іноземця для набуття ним права на обов'язкову частку має підтверджуватися інвалідність (непрацездатність) за вимогами законодавства України. При з'ясуванні чи відноситься певний суб'єкт до кола осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині слід враховувати, що непрацездатність особи має підтверджуватися відповідними документами (зокрема, виданими в країні, громадянином якої він є).

Згодні з позицією ВС?

  👉 З аналізом судової практики у сфері приватного права можна також ознайомитись на телеграм-каналі «Трохи про приватне право» Василя Крата, судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, за посиланням: https://www.tg-me.com/glossema.

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільна_процес #правова_позиція
​​✍🏻НАБУТТЯ ПРОЦЕСУАЛЬНОГО СТАТУСУ ЗАСУДЖЕНОГО НЕ МАЄ ЗНАЧЕННЯ ПРИ ВИБОРІ ПОРЯДКУ ПРИЗНАЧЕННЯ ПОКАРАННЯ ЗА СУКУПНІСТЮ ЗЛОЧИНІВ АБО ЗА СУКУПНІСТЮ ВИРОКІВ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 760/10154/22
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 760/10154/22 від 07.05.2024

Апеляційний суд звернув увагу на те, що перший ухвалений щодо обвинуваченого вирок ще не набрав законної сили, а, отже, останній не набув статусу засудженого, - а відтак правила складання покарань, передбачені ст.71 КК України, не можуть бути застосовані до нього, та остаточне покарання необхідно призначати за сукупністю злочинів на підставі ч.4 ст.70 КК України.

ККС ВС не погодився з позицією судів попередніх інстанцій та вказав на таке.

Дійсно у ст.71 КК України вжито термін «засуджений». Однак аргументи суду апеляційного інстанції про те, що внаслідок використання у диспозиції ст.71 КК України цього терміну судам слід застосовувати не ст.71, а ч.4 ст.70 КК України відхиляє.

Адже у ч.4 ст.70 КК України законодавець використав той самий термін «засуджений», що свідчить про те, що використання під час призначення покарання ст.71 або ч.4 ст.70 КК України жодним чином не пов'язане із процесуальним статусом особи у тому розмінні, який використовує КПК України.

Призначення покарання засудженому, як за сукупністю кримінальних правопорушень (ч.4 ст.70 КК України), так і за сукупністю вироків (ст.71 КК України) визначається не за процесуальним статусом, якого набула особа, щодо якої розглядається кримінальне провадження, а за датою вчинення нового кримінального правопорушення (нових кримінальних правопорушень) у співвідношенні з іншими постановленими щодо неї обвинувальними вироками.

Тобто набуття процесуального статусу засудженого не впливає на вибір порядку призначення покарання за сукупністю злочинів або за сукупністю вироків.

Згодні з доводами ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Кримінальний_процес #правова_позиція
​​✍🏻СВОБОДА РОЗСУДУ ДЕРЖАВИ У НАДАННІ ДОСТУПУ УСИНОВЛЕНИМ ДІТЯМ ДО ІНФОРМАЦІЇ ПРО ЇХНЄ БІОЛОГІЧНЕ ПОХОДЖЕННЯ Є ОБМЕЖЕНОЮ

🇪🇺Правова позиція ЄСПЛ у справі «MITREVSKA v. NORTH MACEDONIA» від 14.05.2024, заява № 20949/21

Заявниця скаржилася на неможливість отримати інформацію про своє усиновлення, а саме інформацію про своє біологічне походження та стан здоров'я своїх біологічних батьків.

ЄСПЛ зазначив, що якщо на карту поставлено особливо важливий аспект існування або ідентичності особи, свобода дій держави, як правило, обмежується.

Щодо свободи розсуду, наданої національним органам влади у цій справі, Суд наголосив, з одного боку, що доступ усиновлених дітей до інформації про їхнє біологічне походження є делікатним морально-етичним питанням, яке передбачає дотримання балансу між приватними та публічними інтересами. Таким чином, державі слід надати ширшу свободу розсуду. З іншого боку, право на ідентичність, яке включає право знати своє походження, є невід'ємною частиною поняття приватного життя. У таких випадках необхідна особливо ретельна перевірка при зважуванні конкуруючих інтересів. Це звужує свободу розсуду держави.

Відмова адміністративних органів та судів у наданні відповідної інформації заявниці грунтувалась на нормі Закону про сім'ю, яка передбачала таємницю інформації про завершене усиновлення. Національні органи не визначили чітко конкуруючі інтереси і не збалансували їх з інтересами заявниці. Вони взагалі не розглянули її аргумент щодо необхідності отримання інформації про історію хвороби її біологічних батьків.

З огляду на наведене вище, Суд виснував, що національні органи влади не змогли досягти балансу між конкуруючими інтересами, а отже, вийшли за межі наданої їм свободи розсуду.

Відповідно, мало місце порушення ст.8 Конвенції.

Порушено права заявниці?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#ЄСПЛ #правова_позиція
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ, ЯКІ СКАСУВАЛИ ПОПЕРЕДНЮ СУДОВУ ПРАКТИКУ

📁Добірка 534

СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZakonOnline
🇺🇦 22320 правових позицій ВС
🇪🇺 2080 правових позицій ЄСПЛ

Щодо права на касаційне оскарження (п. 1 ч. 1 ст. 389 ЦПК України)

📕Скасовані правові позиції:
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 14 лютого 2024 року у справі № 753/405/20

Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Ухвалою від 16 лютого 2024 року у справі № 653/790/20

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 22 травня 2024 року у справі № 227/2301/21


Щодо відсутності у суду повноважень встановлювати або вважати доведеним факт пов'язаності чи непов'язаності нещасного випадку з виробництвом

📕Скасована правова позиція: Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 грудня 2023 року у справі № 459/1639/22
Щодо наявності у суду повноважень з приводу визнання нещасного випадку пов'язаним з виробництвом

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 22 травня 2024 року у справі № 227/2301/21(1)

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція #добірка #відступ
​​✍🏻ПОСТАНОВА НКРЕКП, ЯКОЮ ЗУПИНЕНО НАРАХУВАННЯ ТА СТЯГНЕННЯ ШТРАФНИХ САНКЦІЙ НА ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ, Є ОБОВ’ЯЗКОВОЮ ДЛЯ ВИКОНАННЯ ВСІМА УЧАСНИКАМИ РИНКУ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 911/1359/22
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 911/1359/22 від 19.04.2024

Касант зазначав про відсутність висновку ВС щодо питання застосування норм ЦК України, ГК України, Закону України "Про ринок електричної енергії" у поєднанні з пп. 16 п.1 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332 "Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану".

Надаючи відповідь на спірне питання, КГС ВС зауважив, що такі рішення Регулятора не скасовують встановлену нормами ЦК України та ГК України відповідальність за порушення договірних зобов'язань для учасників ринку електроенергії, та не встановлюють мораторію для застосування цієї відповідальності, позаяк Регулятор, який наділений повноваженнями нормативного регулювання договірних відносин на ринку електроенергії, з метою забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії, під час особливого періоду, в межах наданих йому Законом повноважень тимчасово зупинив нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії.

Тобто, хоча постанова НКРЕКП №332 від 25.02.2022 має нижчу юридичну силу порівняно з ЦК України та ГК України, втім її норми є обов'язковими до виконання всіма учасниками ринку та мають застосовуватись останніми у своїй господарській діяльності на ринку електроенергії, зокрема, які уклали між собою двосторонні договори відповідно до ст.66 Закону України "Про ринок електричної енергії", що також обумовлено положеннями ст.179 ГК України, яка встановлює нормативне обмеження вільного розсуду сторін господарського договору при визначенні його умов у разі укладання типового договору.

Згодні з висновком ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Господарський_процес #правова_позиція
​​✍🏻ВИКОНАННЯ ПОЗИВАЧЕМ ОБОВ’ЯЗКІВ ЛІКАРЯ-ІНТЕРНА ПО РЕНТГЕНОЛОГІЇ ПОВИННЕ ЗАРАХОВУВАТИСЬ ДО ПІЛЬГОВОГО СТАЖУ РОБОТИ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 120/490/23
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 120/490/23 від 16.05.2024

Позивач у касаційній скарзі зазначив, що наразі відсутній висновок ВС щодо зарахування періоду роботи лікарем-інтерном до пільгового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах період роботи.

КАС ВС розглядаючи спірне питання вказав, що посада лікаря-рентгенолога включена до Списку 1.

Відповідно до п.1.1. Положення про первинну спеціалізацію (інтернатуру) випускників медичних (фармацевтичних) вищих навчальних закладів України, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 20.06.1994 № 104, спеціалізація (інтернатура) є обов'язковою формою післядипломної підготовки випускників всіх факультетів медичних і фармацевтичних вищих навчальних закладів, після закінчення якої їм присвоюється кваліфікація лікаря (провізора) - спеціаліста певного фаху.

Крім того відповідно до Переліку лікарських посад у закладах охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2002 №385, лікар-інтерн є лікарем-спеціалістом відповідної спеціальності (п.35 розділу ІІІ «Лікарі-спеціалісти»).

Таким чином, лікар-інтерн є лікарем відповідної спеціальності (в межах спірних правовідносин - рентгенології), тому період виконання позивачем обов'язків лікаря-рентгенолога повний робочий день повинен зараховуватись до пільгового стажу згідно зі Списком №1.

Погоджуєтеся з доводами ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #правова_позиція
КПК України (Кримінальний процесуальний кодекс України)

Тест № 300: Зауваження і доповнення зазначаються у протоколі проведення процесуальної дії:
Anonymous Quiz
82%
перед підписами
18%
після підписів
​​✍🏻ВИСЛОВЛЕННЯ В УХВАЛІ СЛІДЧОГО СУДДІ, ПОСТАНОВЛЕНІЙ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ КЛОПОТАННЯ ПРО ЗАСТОСУВАННЯ ЗАПОБІЖНОГО ЗАХОДУ, ВИСНОВКІВ ЩОДО СТРОКІВ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ Є ПОРУШЕННЯМ ВИМОГ КПК УКРАЇНИ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 991/7976/23
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 991/7976/23 від 14.05.2024

Прокурор у касаційній скарзі вказав, що вважає незаконним дослідження судами питання про строки досудового розслідування під час вирішення питання про застосування запобіжного заходу у кримінальному провадженні.

ККС ВС підтримав доводи прокурора та вказав на таке.

Питання, яке стосується строків досудового розслідування, може бути предметом оцінки суду у разі надходження обвинувального акту до суду. Суд під час підготовчого судового засідання, як це встановлено п.2 ч.3 ст.314 КПК України після отримання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру або клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності з'ясовує означене питання і ухвалює самостійне аргументоване рішення.

При цьому висловлені в ухвалі слідчого судді висновки за результатами розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу щодо строків досудового розслідування не мають преюдиційного значення для суду, який буде з'ясувати питання про те, чи надійшов обвинувальний акт до суду в межах строку досудового розслідування.

Таким чином, висловлення в ухвалі слідчого судді висновків за результатами розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу щодо строків досудового розслідування є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, у зв'язку з чим така ухвала підлягає скасуванню.

Підтримуєте висновок ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Кримінальний_процес #правова_позиція
​​✍🏻ДІЇ СУДУ, СПРЯМОВАНІ НА ДОСЛІДЖЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО НАЯВНІСТЬ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ, НЕ Є ЗБИРАННЯМ ДОКАЗІВ ЗА ВЛАСНОЮ ІНІЦІАТИВОЮ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 369/2379/22
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 369/2379/22 від 01.05.2024

Скаржник у касаційній скарзі вказав, що апеляційний суд порушив принцип змагальності та за власною ініціативою (без заяви сторони) направив запит до відділу державної виконавчої служби.

КЦС ВС не підтримав доводів касаційної скарги та вказав, що зважаючи на вимоги ст.263 ЦПК України та з урахуванням ч.7 ст.81 ЦПК України, апеляційний суд обґрунтовано направив запит до відділу державної виконавчої служби з метою з'ясування інформації щодо виконавчого провадження та обсягу проведених у його межах виконавчих дій, що не є порушенням диспозитивності цивільного судочинства.

Крім того, згідно з п.п.1,2 розділу VII Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження Міністерство юстиції України забезпечує вільний та безоплатний доступ до інформації Системи у мережі Інтернет на своєму офіційному веб-сайті з можливістю перегляду, пошуку, копіювання та роздрукування інформації (на основі поширених веб-оглядачів та редакторів) без обмежень та цілодобово.

Згідно з ч.3 ст.82 ЦПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Відтак, інформація про наявність виконавчого провадження, постанов виконавця про відкриття виконавчого провадження та про повернення виконавчого документа стягувачу є загальнодоступною, тому дії апеляційного суду щодо її дослідження й уточнення не свідчать про збирання доказів за власною ініціативою всупереч диспозитивності цивільного судочинства.

Підтримуєте позицію ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція
Forwarded from ЦДСП
Строк поруки не є строком для захисту порушеного права. Це строк існування самого зобов`язання поруки. Таким чином, і право кредитора, і обов`язок поручителя по його закінченні припиняються, а це означає, що жодних дій щодо реалізації цього права, в тому числі застосування примусових заходів захисту в судовому порядку, кредитор вчиняти не може
🔥🔥Постанова Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 03.06.2024 № 161/8822/19 (61-7223сво22):
📎https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/119776316
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СПОРАХ, ЯКІ ВИНИКАЮТЬ З ПРИВОДУ ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ

📁Добірка 535


СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZakonOnline
🇺🇦 22335 правових позицій ВС
🇪🇺 2079 правових позицій ЄСПЛ

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 16 листопада 2022 року у справі № 904/6264/21
Щодо можливості судового розгляду спору за позовом про зобов'язання суб'єкта господарювання виконати місцеву екологічну програму

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 25 травня 2023 року у справі № 924/883/21
Щодо обставин, що підлягають встановленню у справах про стягнення збитків, завданих незаконною порубкою дерев на території об'єкта природно-заповідного фонду

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 26 вересня 2023 року у справі № 906/620/21
Щодо співвідношення понять "піщана суміш" та "пісок"

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 20 лютого 2024 року у справі № 160/10310/20
Щодо підстав для оформлення права на скидання зворотних вод із накопичувачів у водні об'єкти

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 22 травня 2024 року у справі № 922/2718/23
Щодо наявності договору про біологічну меліорацію як законної підстави користування об'єктом водного фонду та земельною ділянкою під ним

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #Господарський_процес #правова_позиція #добірка
​​✍🏻ПОСАДОВА ОСОБА ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ НЕ МОЖЕ БРАТИ УЧАСТЬ У РОЗГЛЯДІ ЦИВІЛЬНОЇ СПРАВИ ЯК ВІДПОВІДАЧ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 511/1915/20
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 511/1915/20 від 22.04.2024

Землевласниця звернулася до суду з позовом, зокрема, про визнання незаконними дій голови правління садівничого товариства щодо відключення від електропостачання садового будинку.

Суди попередніх інстанцій відмови у задоволенні цього позову.

КЦС ВС не погодився з висновками судів, оскільки, позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава (ст. 48 ЦПК України).

Юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону (абз.1 ч.1 ст.92 ЦК України).

У цій справі після відкриття судом першої інстанції провадження у справі позивачка подала до суду уточнену позовну заяву, якою фактично замінила відповідача: з голови правління садівничого товариства на садівниче товариство, залишивши при цьому незмінними підстави заявленого позову.

Позивачка не подавала клопотань про заміну неналежного відповідача. Водночас, суд першої інстанції продовжив розгляд справи до обох відповідачів та відмовив у позові як до голови правління товариства, так і самого товариства.

Розглядаючи справу, суди першої та апеляційної інстанцій не звернули увагу на неможливість посадової особи брати участь у розгляді цивільної справи як відповідача.

За таких обставин провадження у справі в частині позовних вимог, заявлених до голови правління садівничого товариства, підлягало закриттю.

Згодні з позицією ВС?

 👉 З аналізом судової практики у сфері приватного права можна також ознайомитись на телеграм-каналі «Трохи про приватне право» Василя Крата, судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, за посиланням: https://www.tg-me.com/glossema.

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільна_процес #правова_позиція
Forwarded from ЦДСП
Особа, яка звертається до суду з позовом вказує у позові власне суб`єктивне уявлення про її порушене право та/або охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги зокрема щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах. Якщо позивач не довів порушення його права чи безпосереднього інтересу, в позові слід відмовити
🔥Постанова КЦС ВС від 18.06.2024 № 758/113/23 (61-18061 св 23):
📎https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/119809168
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ ЩОДО СПРАВЛЯННЯ ЄДИНОГО СОЦІАЛЬНОГО ВНЕСКУ

📁Добірка 536


СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZakonOnline
🇺🇦 22390 правових позицій ВС
🇪🇺 2096 правових позицій ЄСПЛ

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 08 травня 2024 року у справі № 360/5036/20
Щодо дії п. 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 29 травня 2024 року у справі № 300/2843/22
Щодо відсутності підстав для нарахування фізичній особі - підприємцю недоїмки та штрафу за несвоєчасне ненарахування єдиного внеску

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 18 червня 2024 року у справі № 240/26509/23
Щодо поширення наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2021 року № 5 на відносини з приводу поновлення раніше списаного безнадійного податкового боргу

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 червня 2024 року у справі № 560/4161/18
Щодо обліку та сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями з ознакою провадження незалежної професійної діяльності

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 червня 2024 року у справі № 480/4744/18
Щодо умови та розміру сплати особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #правова_позиція #добірка
​​✍🏻ВИЗНАННЯ ВИПАДКОВОГО ВІДКРИТТЯ РІШЕННЯ КСУ ІСТОТНИМ ПОРУШЕННЯМ ПРАВИЛ ТА ПОРЯДКУ СКЛАДАННЯ КВАЛІФІКАЦІЙНОГО ІСПИТУ НА ПОСАДУ СУДДІ Є НЕОБГРУНТОВАНИМ

⚖️Правова позиція ВП ВС у справі № 990/186/23
👨🏻‍⚖️Рішення ВП ВС у справі № 990/186/23 від 16.05.2024

Позивачка оскаржити рішення ВККС про визнання її такою, що не склала іспит. Остання наполягає, що вона помилково відкрила вказане Рішення КСУ і не використовувала його під час виконання практичного завдання, що в свою чергу не вплинуло на перебіг іспиту. При цьому ВККС не навела аргументів щодо того, чому зафіксоване порушення є істотним і як воно вплинуло на перебіг іспиту.

ВП ВС підтримала доводи позивачки та вказала, що правила виконання іспиту, так само як і Положення №211/зп-18, передбачають лише заборону саме використання будь-яких джерел інформації, окрім дозволених, однак не визначають порядку дій учасників іспиту у випадку ненавмисного (випадкового) відкриття на дозволених електронних носіях недозволеного джерела інформації, зокрема, тексту рішення КСУ.

Водночас у цій справі звертає на себе увагу та обставина, що зміст як Протоколу щодо позивачки, так і спірних рішень ВККС у відповідній частині не дозволяють пересвідчитися у тому, що Комісією було встановлено саме факт використання позивачкою під час виконання практичного завдання за спеціалізацією місцевого адміністративного суду недозволеного джерела інформації.

Таким чином, визнання випадкового відкриття Рішення КСУ за гіперпосиланням, яке міститься у законі істотним порушенням порядку та правил складання кваліфікаційного іспиту є необґрунтованим, непропорційним виявленому порушенню і такими, що зроблене фактично на підставі припущень.

Згодні з позицією ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #правова_позиція
ЦПК України (Цивільний процесуальний кодекс України)

Тест № 301: Головуючий у судовому засіданні та інші судді можуть ставити свідкові питання:
Anonymous Quiz
57%
в будь-який час його допиту
27%
після допиту сторонами
11%
після допиту особою, за заявою якої викликано свідка
5%
перед допитом учасниками справи
​​✍🏻ЗАЛИШЕННЯ ЗАЯВИ ПРО ПЕРЕГЛЯД СУДОВОГО РІШЕННЯ БЕЗ РУХУ ПІСЛЯ ПОСТАНОВЛЕННЯ УХВАЛИ ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ СПРАВИ Є ІСТОТНИМ ПОРУШЕННЯМ НОРМ КПК УКРАЇНИ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 127/11200/23
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 127/11200/23 від 20.05.2024

Захисник у касаційній скарзі зазначив, що місцевий суд призначив розгляд заяви засудженого за виключними обставинами, постановивши водночас рішення про проведення дистанційного судового засідання. Однак пізніше суд постановив ухвалу про залишення заяви без руху, оскільки вона не відповідала вимогам ст.462 КПК України, що на думку захисника, свідчить про те, що судом були прийняті два протилежні рішення за однією заявою, що вказує на незаконність таких рішень.

ККС ВС підтримав доводи захисника та зауважив, що положеннями ч.ч.2,3 ст.464 КПК України визначено, що не пізніше наступного дня після надходження заяви до суду суддя перевіряє її відповідність вимогам ст.462 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття кримінального провадження за нововиявленими або виключними обставинами. До заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена згідно з вимогами, передбаченими ст.462 цього Кодексу, застосовуються правила ч.3 ст.429 цього Кодексу.

Тобто, постановивши ухвалу про проведення дистанційного судового провадження за участю засудженого та повідомивши учасників провадження про розгляд справи, суд фактично здійснив підготовчі дії до розгляду заяви, при цьому положення ч. 3 ст.464 КПК судом застосовані не були. Відтак подальше залишення заяви про перегляд судових рішень щодо за виключними обставинами без руху та її повернення є порушенням установленого законом порядку розгляду таких заяв.

Погоджуєтеся з позицією ВС?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Кримінальний_процес #правова_позиція
​​✍🏻ПРОВЕДЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ ВСЬОГО ВМІСТУ МОБІЛЬНОГО ТЕЛЕФОНУ АДВОКАТА БЕЗ ВИЗНАЧЕННЯ СЛІДЧИМ СУДДЕЮ ЇЇ ОБСЯГУ Є ПОРУШЕННЯМ АДВОКАТСЬКОЇ ТАЄМНИЦІ

🇪🇺Правова позиція ЄСПЛ у справі «BERSHEDA ET RYBOLOVLEV c. MONACO» від 06.06.2024, заяви №№ 36559/19,36570/19

Заявники - адвокат та її клієнт - скаржились на масове, невибіркове та непропорційне збирання всіх даних, доступних у мобільному телефоні заявниці - адвоката, включаючи дані, які раніше були видалені, та їх використання без поваги до професійної таємниці адвоката.

ЄСПЛ відзначив специфічний характер фактів цієї справи, що стосується адвокатки, яка добровільно передала свій мобільний телефон судовим органам у рамках кримінального провадження проти неї. При цьому вона попередньо видалила зі свого телефону дані, які, на її думку, були захищені.

Суд підкреслив, що втручання в право адвоката на повагу до його кореспонденції має супроводжуватися спеціальними гарантіями і що він «надає особливої ваги ризику порушення професійної таємниці адвоката, оскільки вона є основою довірчих відносин між адвокатом і клієнтом».

Необхідний захист професійної таємниці та обсяг згоди, наданої заявницею на проведення експертизи, що обмежувався записом близько десяти хвилин, повинні були, щонайменше, спонукати слідчого суддю вжити заходів, що гарантують захист даних заявниці від її імені та в силу її статусу адвоката.

З вищевикладеного випливає, що національні суди проігнорували ризик порушення професійної таємниці заявника, при цьому прямо і невиправдано проігнорувавши правові положення, що стосуються обшуків і прослуховування кореспонденції, а також пов'язані з ними гарантії.

Порушено права адвокатки?

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#ЄСПЛ #правова_позиція
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ, ЯКІ СКАСУВАЛИ ПОПЕРЕДНЮ СУДОВУ ПРАКТИКУ

📁Добірка 537

СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZakonOnline
🇺🇦 22340 правових позицій ВС
🇪🇺 2081 правових позицій ЄСПЛ

Щодо апеляційного оскарження заочного рішення прокурором в інтересах держави в особі відповідача

📕Скасована правова позиція:
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 15 серпня 2023 року у справі № 178/2124/21

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 03 червня 2024 року у справі № 183/8338/21


Щодо набуття майна в спільну сумісну власність у разі наявності письмової згоди одного з подружжя на укладення іншим із подружжя договору купівлі-продажу майна, зафіксованої у такому договорі

📕Скасована правова позиція:
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 29 липня 2020 року у справі № 127/16354/17
Щодо правового значення надання згоди одного з подружжя на укладення іншим із подружжя договору на придбання майна, зафіксованої у такому договорі

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 03 червня 2024 року у справі № 712/3590/22

ZakonOnline - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція #добірка #відступ
2024/06/26 11:34:48
Back to Top
HTML Embed Code: